СТБ показує недитячі програми в дитячий час – висновок Незалежної медійної ради.
Незалежна медійна рада дійшла висновку, що трансляція телеканалом СТБ окремих випусків передач «Один за всіх», «Битва екстрасенсів» та «Хата на тата», а також анонсів передач «МастерШеф» та «Один за всіх» порушує заборону трансляції передач, шкідливих для здоров’я дитини, в часовому проміжку з 6:00 по 23:00.
Про це йдеться у висновку Незалежної медійної ради, оприлюдненому 17 січня, повідомляє Детектор медіа.
За запитом Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Незалежна медійна рада розглянула низку відео з розважальних та дискусійних програм та їхніх анонсів, які транслювалися телеканалом СТБ упродовж осені 2016 року. Тематика відповідних передач та анонсів варіювалася від сімейного насильства та проблем виховання неповнолітніх у передачах «Один за всіх» та «Хата на тата» до розслідування жорстоких вбивств у передачі «Битва екстрасенсів»; однак весь контент транслювався у проміжку з 6:00 до 23:00.
Незалежна медійна рада визнає, що відповідні теми (особливо в контексті насильства в родині) не слід замовчувати й толерувати в суспільстві, а отже національні медіа мають їх висвітлювати, й це є внеском у публічні дебати всередині суспільства. Та форма їх висвітлення не має суперечити нормам чинного законодавства, насамперед у сфері захисту неповнолітніх від шкідливого контенту.
В анонсі передачі «МастерШеф» зображено крики учасників, плач, значну частину ролика займає нецензурна лайка, яка блокується звуковими сигналами; також один із учасників демонструє середній палець. В анонсах та передачі «Один за всіх» зображено різноманітні сімейні драми, переважно пов’язані з ситуаціями сексуального та іншого насильства в сім’ї, подекуди — деталізовано. На думку членів Незалежної медійної ради, озвучування деталей насильства в такій концентрованій кількості, а також у поєднанні зі створеною у студії атмосферою, зокрема з використанням відповідного музичного супроводу, покликане впливати не так на раціональне сприйняття проблеми глядачем, як на примітивно-емоційне «смакування» пікантних подробиць чужої трагедії. Щодо передачі «Хата на тата», то в ній показується фактично виконання неправомірних дій із продажу малолітній особі алкоголю та спонукання та заохочення дорослим своєї дитини до вчинення таких дій, а також до паління. У передачі «Битва екстрасенсів» зображується закривавлене тіло жертви злочину, який мають розслідувати екстрасенси під час передачі. Попри те, що обличчя жертви є затертим, надалі в рамках епізоду крупним планом демонструється голова трупа з зашитими очними дірками, а також рука з відрізаним пальцем.
Член Незалежної медійної ради Діана Дуцик долучила окрему думку до цього рішення. Її також підтримали Антоніна Черевко, Наталія Лигачова і Тарас Шевченко.
Дивіться повні тексти рішення та окремої думки.
Нагадаємо, 22 грудня Нацрада призначила позапланову перевірку телеканалу СТБ через показ ним у денний час і в прайм-тайм контенту, що може завдати шкоди дітям. Мова йде про анонси та випуски програм «МастерШеф», «Один за всіх», «Хата на тата» і «Битва екстрасенсів». Нацрада також звернулася до різних експертних установ, у тому числі до Незалежної медійної ради, з проханням надати висновки щодо спірного контенту.
Заступник генерального директора телегрупи StarLightMedia і телеканалу СТБ Анатолій Максимчук повідомив, що після попередніх скарг глядачів і рішень Нацради канал СТБ закрив проекти «Детектор брехні», «Кохана, ми вбиваємо дітей» і «Врятуйте нашу сім’ю». Але, за його словами, досі залишаються певні розбіжності між Нацрадою і телеканалами в тлумаченні того, який контент може нести шкоду дітям.
Раніше, 28 липня 2016 року, Нацрада оголосила попередження телеканалу СТБ за показ у денному ефірі програм і їхніх анонсів, які можуть завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей і підлітків. Мова йшла про анонси і випуски програм «Детектор брехні», «Кохана, ми вбиваємо дітей», «Слідство ведуть екстрасенси», «Я соромлюся свого тіла», «Битва екстрасенсів».
Рік тому, в грудні 2015 року, Нацрада пожаліла СТБ й не оголосила йому попередження за скандальний випуск ток-шоу «Один за всіх», у якому 14-річна та 10-річна сестри розповідають подробиці розбещення своїм батьком. Але тоді Нацрада зобов’язала канал привести діяльність у відповідність до законодавства і поставила на постійний моніторинг програми «Детектор брехні», «Я соромлюсь свого тіла», «Кохана, ми вбиваємо дітей», «Врятуйте нашу сім’ю», «Один за всіх», «МастерШеф» і «Слідство ведуть екстрасенси».
Після цього СТБ у програмах про сексуальне насильство над дітьми почав закривати обличчя дітей і приховувати їхні імена. Але цього, на думку Нацради, недостатньо для дотримання вимог законодавства про захист дітей від шкідливого контенту.
Нагадаємо, Незалежна медійна рада є органом саморегулювання у сфері медіа, до якого входять 15 членів – авторитетних журналістів та громадських активістів, які мають ґрунтовний досвід у медійній сфері. Склад медійної ради сформували наприкінці 2015 року п’ять медійних організацій – Центр демократії та верховенства права (у минулому – Інститут медіа права), Інститут масової інформації, «Інтерньюз-Україна», «Детектор медіа» (у минулому – ГО «Телекритика») та фундація «Суспільність».
Окрім надання експертних висновків щодо вирішення суперечливих ситуацій, Незалежна медійна рада планує надавати рекомендації органам влади та іншим зацікавленим особам задля вдосконалення регулювання у медійній сфері.
Головою Незалежної медійної ради є голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова, секретарями – медіа юристи Ігор Розкладай (Центр демократії та верховенства права) та Роман Головенко (Інститут масової інформації).